بهترین راه جهت از بین بردن آلایشات دامی و یا لاشه حیوانات بیمار، یا زباله های مضر سوزاندن آنها بوسیله کوره لاشه سوز میباشد. با این روش تمام اجزای لاشه حیوانات بیمار تجزیه شده و ازبین می رود و از انتشار بیماری جلوگیری می کند. و از آلوده شدن آب های زیر زمینی جلوگیری می کند چراکه که آبهای زیر زمینی اگر آلوده شوند و بعد روستایی ها و کشاورزان چاه آب بزنند و از این آب ها استفاده کنند بیماری می تواند منتقل شود.

کوره لاشه سوز چیست؟

کوره لاشه سوز چیست؟

همچنین کوره لاشه سوز حرارت زیادی دارد که از آن انرژی گرمایی می توان استفاده بهینه کرد. لازم به ذکر است اگر عمل سوزاندن اگر به صورت دقیق انجام شود از لاشه مرده حیوانات مریض تنها یک توده خاکستر باقی می ماند. روش دیگری که استفاده می شود سوزاندن سطحی لاشه هادر حالی که عمق لاشه سالم باشد، روش موثری در نابود سازی میکروارگانیسم ها نخواهد بود.

از سوخت های فسیلی مایع مانند نفت، بنزین و گازوئیل برای تولید شعله استفاده می شود و اندازه دستگاه یا کوره لاشه سوز، با توجه به ظرفیت مزرعه و میزان تلفات و اندازه لاشه متغیر است. محل استقرار دستگاه یا کوره لاشه سوز باید جایی باشد که دود آن به طرف سالن های پرورشی هدایت نشود. پس از هر مرحله لاشه سوزی، خاکستر بر جا مانده باید کاملا تخلیه و در جایی مناسب دفن شود.

استفاده متنوع و مختلف از دستگاه لاشه سوز

 • کشتارگاه های دام، طیور، ماهی
 • شهرداری ها به منظور سوزاندن لاشه حیوانات موذی مانند سگ و موش
 • مرغداری ها
 • مراکزدانشگاهی وتحقیقاتی و آزمایشگاهی
 • سازمان بهشت زهرا برای دفن لباس متوفی

نکات اساسی دررابطه بامعدوم سازی لاشه ها با روش های مختلف

لاشه های موجود در سالن، باید هر چه سریع تر جمع آوری شود. دفعات جمع آوری، به وضعیت سلامتی گله بستگی دارد و باید دست کم 2 الی 3 نوبت در روز انجام گیرد هنگامی که تلفات گله به دلیل یک بیماری (عفونی و غیرعفونی) بالاست باید دفعات جمع آوری لاشه افزایش یابد.

بایدلاشه های جمع آوری شده به خارج از سالن هدایت و برای در امان ماندن از هجوم حشره ها و جوندگان، آنها را به صورت موقت، در سطلهای پلاستیکی درپوش دار نگهداری کرد. پاشیدن ماده ضدعفونی برروی لاشه ها مفید میباشد.

اگر ناچارا باید لاشه ها به طور موقت در محلی قرار گیرد که قابل دسترس حیوانات وحشی است، روی آنها روغن صنعتی ریخته تا موجب دوری حیوانات از لاشه ها شود.

ازپراکنده شدن لاشه ها درمحیط اطراف مزرعه به منظور جلوگیری ازاشاعه آلودگی جلوگیری شود.

ازلاشه طیور تلف شده، برای تغذیه حیوانات خانگی و سگ در مزرعه استفاده نشود.

ازرها سازی لاشه ها، در مجاورت چاه های آب اشامیدنی مزرعه یا مناطق مسکونی مجاور و همچنین در رودخانه و نهرهای آب خودداری شود

عمل معدوم سازی لاشه ها، در مکانی با فاصله مناسب (200-300 متر) ازسالن های پرورشی درخلاف جهت باد و در نقطه کوری از مزرعه انجام شود.

تجهیزات ذخیره سازی و حمل لاشه ها، به روش مناسب، تمیز، شستشو و ضدعفونی شود.

رعایت نظافت و بهداشت افراد پس از انجام عملیات معدوم سازی، برای حفظ شرایط بهداشتی گله، ضروری و مفید است.

فاصله زمانی بین جمع آوری و معدوم سازی لاشه ها به کمترین زمان ممکن، کاهش یابد. استفاده از چاه تلفات که کف آن آهک پاشی شده (به قطر 20-25 سانتی متر) و دارای عمق 2 متر و با آب های زیر زمینی مرتبط نباشد و درب آن نیز کاملاً غیر قابل نفوذ باشد و یا کوره لاشه سوزی که در آن بقایایی از لاشه طیور باقی نماند، توصیه میگردد.

هرروز پس از ریختن تلفات در چاه تلفات باید مقدار کافی آب آهک و سایر موارد ضدعفونی کننده در چاه ریخته شود. هرچند روز یکبار میتوان با ریختن محلول سود سوزآور (هیدروکلریدسدیم) در داخل چاه روند متلاشی شدن لاشه ها را تسریع نمود.

مشخصات یک دستگاه مرغوب لاشه سوزمشخصات یک دستگاه مرغوب لاشه سوز

 • استفاده ازمواد اولیه مرغوب
 • کیفیت بالای ساخت دستگاه وکارکرد مطمئن
 • کاملا بهداشتی
 • بدون نیاز به نیروی کارماهر
 • قابل عرضه به صورت گازی وگازوئیلی
 • بدون نیاز به هم زدن وجا به جایی لاشه ها
 • مشعل گازوئیلی با ظرفیت ۱ الی ۳ گالن در ساعت
 • ظرفیت 80 تا 100 کیلو
 • دارای کشو زیردستگاه برای تخلیه
 • طول کوره 90 سانت
 • داخل باگل رس عایق بندی شده
 • با گارانتی و خدمات پس ازفروش

نحوه ساخت کوره لاشه سوز

تولید کننده های مرغ و گوشت به دلایل مختلفی ممکن است احتیاج به سوزاندن لاشه بیمار و مرده حیوانات داشته باشند. و بهتر است این لاشه سوزی در دستگاهی مجهز انجام شود. به این دلیل که محیط زیست و دیگر حیوانات آلوده نخواهند شد و محیط تولید گوشت و دام نیز بهداشتی باقی خواهد ماند و از انتشار بیماری به حیوانات یا کارکنان جلوگیری می کند.

این دستگاه در وارد مختلفی استفاده میشود: کشتارگاه ها، پروش دام و تیور، آزمایشگاه ها

معمولا نمونه های خوب از دستگاه لاشه سوز به صورتی می باشد که مناسب محیط زیست است و از آلودگی جلوگیری می کند بنابراین نه تنها در محیط های صنعتی و دور از شهر بلکه در محیط های شهری مثل ازمایشگاه ها نیز می توان از آنها استفاده کرد.

همچنین مواد استفاده شده در بدنه این دستگاه ها از جنس مرغوبی است و معمولا حرارت زیاد خارج شده از دود لاشه سوز را می توان با دستگاه های مختلف استفاده کرد، یعنی مجدد انرژی گرمایی را استفاده کرد تا هدر نرود که بیشتر برای انرزی گرمایی و ابگرم کن استفاده می شود.

نحوه ساخت کوره لاشه سوزنحوه ساخت کوره لاشه سوز

معمولا کوره ها در محل هایی مثل بیمارستان، پادگان، مجتمع مسکونی بزرگ، مراکز متوسط و بزرگ صنعتی، مرغ داری ها و گاوداری ها و کشتارگاه ها، مراکز دامپزشکی و مراکز امحاء زباله شهرداری استفاده می شود.

به این دلیل که بسیاری از حیوانات ممکن است در اثر شرایط مختلف بیمار شوند مانند تب برفکی برسلوز (در جمعیت بره و گوساله ها) و تب مالت که بسیار خطرناک و مسری بوده و باعث مرگ حیوان می شود همچنین ممکن است به انسان سرایت پیدا کند.

همچنین بعضی دیگر از بیماری ها مانند بیماری لمپی اسکین هم در فصل گرم سال معمولا بروز می کند اما با اقدامات کنترلی مانند استفاده از دستگاه های لاشه سوز می توان از شیوع آنها جلوگیری کرد.

نحوه فروش کوره لاشه سوز

این دستگاه ها امروزه در سایت ها به صورت انلاین قابل بررسی است و مشتری پس از انتخاب محصول و بررسی ویژگی های آن می تواند دستگاه را سفارش دهد. همچنین با مشاوره با تولید کننده ها می تواند انتخاب مناسب تری داشته باشد و در هزینه ها صرفه جویی کند. معمولا کشتارگاه های دام، طیور و ماهی، شهرداری ها جهت سوزاندن لاشه حیوانات موزی و مضر مثل موش، مرغداری ها و مراکز دانشگاهی و آزمایشگاهی یا دامپزشکی ها مشتری این دستگاه می باشند.

نحوه ساخت کوره لاشه سوز صنعتی

از ویژگی های بارز لاشوز سوز های صنعتی امکان استانداردسازی کامل خروجی لاشه سوز است، درواقع با افزودن تجهیزات خاص حذف آلاینده های مضر برای محیط زیست و لایه اوزون، همچنین دستگاه ها تست می شوند تا از نظر کارایی شرایط و ویژگی استاندارد را داشته باشند.

نحوه خرید کوره لاشه سوز صنعتی

این خرید می تواند به طور مستقیم ار تولید کننده انجام شود و اگر تولید کننده آگهی در اینترنت منتشر کرده باشد یا وبسایت جهت معرفی محصولات خود داسته باشد می توانید به راحتی خرید خود را انجام دهید.

بهتر است قبل از خرید نیاز خود را بررسی کنید که در چه مکانی قرار هست که دستگاه لاشه سوز را استفاده کنید، میزان سوختن حجم لاشه ها در ساعت چقدر باشد و اینکه آیا این دستگاه در محل باز یا بسته قرار است استفاده شود.

نحوه فروش کوره لاشه سوز صنعتینحوه فروش کوره لاشه سوز صنعتی

 سازمان های مختلفی خواستار خریدار لاشه سوز های صنعتی هستند مانند دامپزشکی ها و شهرداری ها و همچنین سازمان بهشت زهرا خواهان دستگاه‌های زباله سوز شده تا البسه متوفیان به جای دفن شدن، سوزانده شود. مشکل اصلی در فروش این دستگاه ها این است که اکثر سازمان ها از کارایی خوب این دستگاه اطلاعات کافی و وافی ندارند.

چرا که این دستگاه برای سوزاندن زباله و لاشه ها بسیار مفید است و همچنین کمک بزرگی به محیط زیست می کند. پس باید در این زمینه اطلاع رسانی کافی انجام شود. دستگاه‌های زباله سوز می تواند با کمترین آسیب به محیط زیست، زباله های انبار شده را امحا کند.

نحوه تولید کوره لاشه سوز صنعتی

تولید کننده ها در ایران سعی می کنند تمام قطعات را از ساخت داخل ایران استفاده کنند تا در تولید و کاهش هزینه ها موثر باشند. بعضی تولید کننده ها فقط از سیمان فرانسوی در سقف این دستگاه ها استفاده می کنند که وارداتی است و باقی مواد کاملا ساخت ایران است.

کوره لاشه سوز ارزان

معمولا قیمت این دستگاه بر اساس مقدار وزنی که می توان لاشه را در هر بار بسوزاند تعیین می شود همچنین برند تولید کننده، کیفیت ساخت و دیگر موارد نیز در قیمت گذاری تاثر دارند.

معمولا دستگاه های لاشه سوز ساخت ایران با قیمت خوب و ارزان می توان در بازار تهیه شود.

کوره لاشه سوز درجه یککوره لاشه سوز درجه یک

کوره های لاشه سوز درجه یک ساخت کشورهای مختلف است که وارد ایران می شود اگرچه مدتی به علت تحریم و نوسان بازار این واردات به مشکل برخورده بنابراین بیشتر خریداران کوره های ساخت ایران را انتخاب می کنند که البته با درجه کیفی بالا و استانداردهای جهانی به بازار وارد می شود.

این دستگاه های درجه یک معمولا مطابق با تکنولوژی روز جهان هستند، بعضی از آنها دارای تکنولوژی اسکرابر یا دودشوی هستند، بدون بو و دود می باشند، دارای حرارت 1100 درجه جهت از بین بردن زباله های عفونی و خطرناک می باشند، انعطاف پذیری در طراحی ابعاد و توان مصرفی دستگاه متناسب با نیاز و خواست خریدار، قابل نصب در محیطهای سرپوشیده و باز بدون آسیب رساندن به محیط زیست، قابل انطباق با کلیه ی اقلیم های جغرافیایی و زیست محیطی منطقه ی خاورمیانه، دارای گارانتی محصولات و خدمات پس از فروش، به طور مثال بعضی از آنها قادر به سوزاندن و از بین بردن 500 کیلو زباله در 1 ساعت هستند، سوخت مورد نیاز گازوئیل و گاز،، قابلیت جدا سازی و تفکیک زباله ها، مجهز به سیستم منحصر به فرد تسویه گازهای سمی به وجود آمده از سوختن زباله ها، قابلیت نصب بر روی انواع تریلر و واگن قطار، قابلیت کار در چند مکان متحرک، قابل بهره برداری با 4 اپراتور

اکثر این ویژگی ها جهت تولید یک دستگاه درجه یک مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین معمولا قیمت بالاتری دارد.

قیمت بسیار مناسب نسبت به نمونه های خارجی دارد و همچنین از استاندارد های جهانی برخوردار است به علاوه امکان دسترسی آسان به تولید کننده و ضمانت و گارانتی جهت اطمینان خاطر از دستگاه لاشه سوز از مزایای تولید ایران است.

به علاوه خدمات پس از فروش و تعمیرات احتمالی در صورت خرابی یا پوسیدگی دستگاه به راحتی امکان پذیر است. همچنیم تنوع در طرح ها و نمونه های مختلف از دیگر خصوصیات بارز تولید دستگاه لاشه سوز ایرانی است.

کوره لاشه سوز تولید خارج از ایران

معمولا کوره هایی تولید کشور روسیه و انگلیس وارد بازار ایران به طور مثال لاشه سوزی با این خصوصیات

ظرفیت دستگاه 170 کیلوگرم، ابعاد دهانه ورودی کوره 50100 و ارتفاع کوره بافیلتر 2 مترو 40 سانتی مترو بدون فیلتر 2 متر/ میزان مصرف سوخت 6 لیتردر ساعت / وزن دستگاه 830 و 780 کیلو گرم/ تلفات سوز/ کوره تلفات سوز/ زباله ولاشه سوز گازوئیلی زباله و لاشه سوز (150 کیلویی) طرح انگلیسی است.

در حال حاضر انگلیس و آلمان در تولید کوره های لاشه سور پیشتاز هستند و پس از آن آمریکا و چین در این زمینه نسبت به دیگر کشورها پیشرو هستند.

کشور های پیشرفته از این دستگاه بسیار استفاده می کنند چراکه که دفن لاشه های مرده و مریض نه تنها به حیوانات و محیط زیست آسیب جدی می رساند بلکه ممکن است باعث بیماری هایی اپیدمیک و مضر شود که برای بشریت تهدید خطرناکی باشد. بنابراین کشورهای پیشرفته از این خطرات جلوگیری می کنند و سعی می کنند دستگاه لاشه سوز را در سازمان های مختلف استفاده کنند.

بهتر است در ایران نیز با اطلاع رسانی تولید و استفاده از این دستگاه بیشتر شود.

کوره لاشه سوز تولید شده توسط استار ماشین
کوره لاشه سوز تولید شده توسط استار ماشین
کوره لاشه سوز تولید شده توسط استار ماشین
کوره لاشه سوز تولید شده توسط استار ماشین
کوره لاشه سوز تولید شده توسط استار ماشین
کوره لاشه سوز درجه یک
نحوه فروش کوره لاشه سوز صنعتی
نحوه ساخت کوره لاشه سوز
مشخصات یک دستگاه مرغوب لاشه سوز
کوره لاشه سوز چیست؟