کوره زباله سوز | ساخت کوره زباله سوز | کوره زباله سوز صنعتی

به طور کلی کوره زباله سوز هر نوع کوره ای است که از آن برای سوزاندن زباله ها و پسماند های جامد استفاده می شود. هدف از این کار کاهش حجم پسماندها و در نتیجه دفع راحت تر آن ها است. البته این که چه نوع زباله ای و با استفاده از چه روشی در کوره زباله سوز سوخته می شود مساله مهمی است چرا که تاثیر مستقیمی بر محیط زیست دارد. یک کوره زباله سوز درجه یک و با کیفیت می تواند تا ۹۹ درصد هرگونه ماده شیمیایی مضر را از بین ببرد.

 تا قبل از استفاده از کوره های زباله سوز، زباله ها در زمین های حاشیه شهر ها دپو و دفع می شدند. اما همانطور که می دانید این زمین ها محدود هستند و با افزایش جمعیت، میزان تولید زباله نیز افزایش می یابد که باعث می شود دیگر روش های سنتی دفع زباله کارساز نباشند. به همین دلیل، امروزه استفاده از کوره های زباله سوز صنعتی به یک راهکار در این زمینه تبدیل شده است و روز به روز به شهر ها و کسب و کار های بیشتری از آن استفاده می کنند. در این مطلب به انواع تولیدی کوره زباله سوز صنعتی می پردازیم و ویژگی های آن ها را بررسی می کنیم.

کوره زباله سوز

انواع کوره زباله سوز

اگر برای خرید کوره زباله سوز صنعتی اقدام کنید، خواهید دید که در بازار فروش کوره زباله سوز صنعتی هفت مدل اصلی کوره وجود دارد. این مدل عبارت هستند از:

  • ROTARY KILN یا کوره دوار
  • FLUIDIZED BED یا کوره با بستر سیال
  • LIQUID INJECTION یا تزریق مایعات
  • MULTIPLE HEARTH کوره چندگانه
  • CATALYTIC COMBUSTION یا احتراق کاتالیزوری
  • WASTE-GAS FLARE کوره با شعله گازی
  • DIRECT-FLAME کوره با شعله مستقیم

آمار فروش کوره زباله سوز صنعتی نشان می دهد که کوره با بستر سیال، کوره تزریق مایعات و کوره دوار (چرخنده) از پر فروش ترین کوره ها هستند. دلیل این که اکثر افراد که قصد خرید کوره زباله سوز صنعتی دارند در نهایت یکی از این سه کوره را می خرند، این است که این کوره ها قابلیت سوزاندن زباله در حجم بسیار بالا را دارند و علاوه بر آن می توانند انواع مختلفی از زباله را بسوزانند و به نوعی چند کاره هستند.

یک ویژگی دیگر این سه کوره (کوره دوار، کوره تزریض مایعات و کوره با بستر سیال) این است که هر سه آن ها می توانند در حالت تجزیه در اثر حرارت و یا کمبود اکسیژن کار کنند. این حالت برای زباله ها و پسماند هایی که هنگام سوختن حرارت بسیار زیادی از خود آزاد می کنند کاملا مناسب است و می تواند به شکل ایده آل آن ها را از بین ببرد.

خرید کوره زباله سوز بیمارستانی

زباله های بیمارستانی شمال طیف وسیعی از پسماند ها و ابزار آلات مختلف پزشکی می شوند که پس از استفاده باید از بین بروند. این زباله ها و ابزار های استفاده شده می توانند آلوده و حاوی بیماری های مختلف باشند و به همین دلیل نمی شود مانند سایر زباله ها با آن ها رفتار کرد. این زباله ها شامل سرنگ ها و سوزن های استفاده شده، ست های آی وی، وسایل آزمایشگاهی و ظروف غذای بیمارستان و غیره می شوند. بنابراین باید به شکل اصولی و با استفاده از کوره زباله سوز مخصوص سوزانده شوند.

اگر چه حجم تولید زباله در بیمارستان ها نسبت به دیگر منابع که نیاز به زباله سوز صنعتی دارند بسیار کمتر است، اما به دلیل حساسیت بالای پسماند های بیمارستانی، برای از بین بردن آن ها باید از کوره های زباله سوز در مقیاس صنعتی استفاده شود. از بین انواع کوره های زباله سوز، سه نوع از آن ها برای دفع و سوزاندن زباله و پسماند بیمارستانی مناسب هستند. این سه نوع عبارت هستند از: کوره چندگانه، کوره دوار و کوره گازی.

هر سه این کوره ها برای مصرف در بیمارستان ها بهینه سازی می شوند تا به شکل استاندارد و ایده آل بتوانند زباله ها و پسماند های بیمارستانی را از بین ببرند بدون آن که آلودگی آن ها منتشر شود. به طور خلاصه، نحوه کار زباله سوز بیمارستانی به این شکل است که ابتدا زباله و پسماند درون محفظه اصلی زباله سوز قرار داده می شود. در این محفظه، دما تا بیش از ۸۵۰ درجه سانتی گراد افزایش می یابد که برای از بین بردن زباله ها توصیه شده است. سپس گاز ناشی از سوزاندن این زباله ها، به یک محفظه دیگر هدایت می شود. در این محفظه گاز برای مدت کوتاهی (دو ثانیه) باقی می ماند و سپس به وسیله سیستم لوله کشی کنترل آلودگی از محفظه دوم نیز خارج می شود. این فرایند تضمین می کند که حتی پس از سوزانده شدن زباله ها و از بین رفتن آن ها، گاز ناشی از سوختن آن ها نیز در محیط بیمارستان باقی نماند و به کلی دفع شود.

کوره زباله سوز صنعتیساخت کوره زباله سوز صنعتی

اکثر پسماند های خطرناک که نیاز به سوزاندن دارند، از منابع مختلف مانند بیمارستان ها یا کارخانجات و کارگاه های صنعتی بیرون می آیند. این زباله ها حاوی کربن، هیدروژن، اکسیژن و گاز های هالوژنی مانند سولفور، نیتروژن، فلزات سنگین و همچنین مقدار کمی از مواد سمی دیگر هستند. خطر و آسیب این پسماند ها با استفاده از کوره زباله سوز صنعتی دفع می شود چرا که فرایند زباله سوزی در کوره زباله سوز درجه یک و با کیفیت، به شکلی است که باعث می شود سموم این مواد از بین بروند و آسیب آن ها به حداقل یا حتی صفر برسد. به همین دلیل فروش کوره زباله سوز صنعتی این روز ها رونق یافته و به روشی محبوب برای مدیریت پسماند ها تبدیل شده است. اما برای تولید کوره زباله سوز صنعتی از چه تکنولوژی استفاده می شود؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

در تولید کوره زباله سوز صنعتی، هدف این است که کوره بتواند در طیف دمایی بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد و تحت شرایط کنترل شده زباله و پسماند را از بین ببرد. در نتیجه سوختن زباله، دی اکسید کربن، آب و خاکستر تولید می شوند.

همان طور که اشاره شد، آمار فروش کوره زباله سوز دوار آمار قابل توجهی است و در واقع جزو کوره های پر فروش محسوب می شود. به همین دلیل نگاهی می اندازیم به ساختار کلی این کوره زباله سوز و نحوه کار آن.

بخش های مختلف این کوره به شکل عمل می کنند:

بخش خرد کننده که در آن تکه ها و قطعات جامد زباله ها به کمک عمل خرد کردن از مایعات موجود در زباله جدا می شوند. این مایعات جزو مایعاتی هستند که دستگاه توانایی پمپاژ کردن آن ها به بیرون را دارد.

سپس سیستم تغذیه قرار دارد که در آن ابزارهای لازم برای هدایت زباله های جامد و فیدر و مارپیچ می باشد. همچنین در این سیستم پمپ هایی برای هدایت مایعات نیز موجود است.

بخش اصلی دستگاه همان بخش کوره چرخان است که از قابلیت های جالب توجهی برخوردار است. کوره دوار این قابلیت را دارد که به شکل مداوم زباله های جدید را در محفظه خود جای دهد و آن ها را بسوزاند. همانطور که اشاره شده کوره زباله سوز صنعتی درجه یک باید بتواند در شرایط کمبود اکسیژن نیز به فعالیت خود ادامه دهد. کوره دوار نیز با آن که در حالت عادی با اکسیژن کار می کند، اما اگر به دلیل حجم بالای پسماند ها و حرارت بیش از حد آن ها محفظه دچار کمبود اکسیژن شود، اختلالی در روند سوزاندن زباله ها پیش نمی آید و کوره می تواند با قدرت به کار خود ادامه دهد.

بعد از سوختن زباله ها در کوره اصلی، پسماند ها به سمت کوره جانبی هدایت می شوند که متصل به کوره اصلی است. گاز ناشی از سوختن در این کوره در عرض چند ثانیه دوباره بر افروخته می شود و آتش می گیرد. هدف از انتقال زباله ها به کوره جانبی این است که مواد سخت تر مانند فلزات، سنگ، ماسه، شن و غیره نیز به شکل کامل از بین بروند و تبدیل به خاکستر شوند. سپس این خاکستر به وسیله سیستم تخلیه کوره دوار از دستگاه بیرون ریخته می شود. مدت زمان سوزاندن زباله ها در کوره دوار، بستگی به سرعت چرخش آن دارد. هر چه چرخش سریع تر باشد زباله ها زود تر از بین می روند.

در قسمت خنک کننده، گاز های ناشی از سوختن زباله ها سرد می شوند و آماده ورود به بخش تصفیه خواهند شد. در این قسمت از دستگاه هوای تازه نیز از بیرون دستگاه وارد می شود و عمل پیش گرمایش رخ می دهد.

در بخش تصفیه هوا به وسیله فیلتر، انواع گاز های اسیدی و ذرات معلق، دی اکسین، فوران و ذرات سنگین جدا می شوند. این سیستم می تواند هم به شکل خشک، نیمه مرطوب و کاملا مرطوب کار خود را انجام دهد.

مرحله آخر گاز ها وارد دودکشی می شوند که دارای فناوری نمونه گیری از گاز ها است. به کمک این فناوری، پارامتر های مهم گازی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن، هیدرو کربن و غیره اندازه گیری شده و سپس از دستگاه خارج می شوند.

خرید کوره زباله سوز بیمارستانیمزایای خرید کوره زباله سوز صنعتی

دلیل مهمی که باعث شده است خرید کوره زباله سوز صنعتی این روز ها رونق داشته باشد این است که استفاده از کوره زباله سوز صنعتی درجه یک می تواند به شکل چشمگیری حجم پسماند ها را کاهش دهد و دفع آن ها را راحت کند. حجم زباله ها در مدیریت پسماند ها بسیار حائز اهمیت است. به خصوص در شهر هایی که زمین های محدودی برای دفع زباله وجود دارد، سوزاندن زباله ها راه حلی بسیار موثر و کارآمد برای استفاده بهینه از این زمین ها می باشد. سوزاندن زباله ها با کوره زباله سوز نه تنها باعث می شود پسماند ها حجم کمتری را اشغال کنند، بلکه به دلیل سوختن مواد مضر و سمی زباله ها باعث می شود پسماند های باقی مانده تا حد قابل قبولی بدون خطر و به اصطلاح پاکیزه باشند.

آلوده کننده های خطرناک و مضر که به عنوان مثال باعث آلوده شدن آب رودخانه ها می شوند، با استفاده از کوره زباله سوز صنعتی از بین می روند و خطر بسیار کمتری برای محیط زیست خواهند داشت. البته همان طور که احتمالا می دانید، سوزاندن زباله ها همیشه خالی از خطر نیست. استفاده از کوره زباله سوز ارزان و بی کیفیت و یا دفع مواد خطرناک که سوزاندن آن ها توصیه نمی شود، باعث می شوند که گازهای سمی و پسماند های آلوده از زباله سوخته شده منتشر شود. به همین دلیل بسیاری از سازمان های محیط زیستی در تلاش هستند تا همه مراحل سوزاندن زباله به شکل اصولی و استاندارد انجام شود تا از آسیب به محیط زیست پیش گیری شود.

کوره زباله سوزاگرچه کوره های زباله سوز ارزان نیز در بازار موجود هستند، اما به طور کلی استفاده از سیستم مدیریت پسماند با استفاده از کوره نسبت به روش های سنتی هزینه بیشتری به همراه دارد. چرا که به غیر از هزینه خود خرید دستگاه، شما نیاز به پرسنل آموزش دیده برای کار با دستگاه خواهید داشت و همچنین فضای کافی برای قرار دادن دستگاه در آن.

اما از طرف دیگر، استفاده از این کوره ها می تواند باعث صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها شود. به این شکل که با کاهش فوق العاده حجم پسماند ها، همانطور که گفته شد به زمین های کمتری برای دفع آن ها نیاز خواهد بود. علاوه بر آن، دیگر لازم نیست پسماند ها و زباله ها به محل دفع زباله حمل شوند. خود فرایند حمل و نقل زباله ها با هزینه های نسبتا زیادی همراه است که استفاده از کوره های زباله سوز آن هزینه ها را از بین می برد.

همچنین یکی از مهم ترین مزایای سوزاندن زباله ها به وسیله کوره صنعتی، تولید انرژی به عنوان یک محصول جانبی است. کوره های پیشرفته می توانند از سوزاندن زباله ها انرژی تولید کنند. سپس این انرژی می تواند تبدیل به برق یا گرما شود. حتی اگر مقیاس فعالیت کوره بزرگ باشد، می تواند برق و گرمای ساکنین محدوده خود را تامین کند. به عنوان مثال، امروزه در اروپا سوزاندن زباله به عنوان یکی از منابع مدرن تامین گرما تبدیل شده است. در کشور سوئد حدود هشت درصد از انرژی مورد نیاز برای تامین گرما از طریق کوره های زباله سوز صنعتی تولید می شود