کوره زغال

زغال در قدیم به شیوه های سنتی تهیه می شود و مردم با سوزاندن دسته های چوب به روش سنتی، زغال تهیه می کردند؛ اما این کار سخت و وقت گیر بود و باعث آلودگی هوا می شد. امروزه دیگر برای تهیه ی زغال از کوره ی زغال استفاده می شود.

زغال چوب، ماده ای نیمه شکننده و حاصل سوزاندن چوب است که کاربردهای زیادی در زندگی ما دارد. از طبخ کباب گرفته تا استفاده به عنوان سوخت در برخی ماشین آلات، دستگاه های گرم کننده و … زغال را می توان به عنوان یک سوخت مهم در نظر گرفت.

کوره های زغال صنعتی نسبت به روش های سنتی، می توانند زغال بیشتری و در زمان کمتری تولید کنند. کارگاه های زیادی هستند که از این روش تهیه ی زغال کسب درآمد می کنند. در این مطلب ما قصد داریم در مورد انواع کوره های زغال صحبت کرده، تفاوت بین آنها را توضیح دهیم و بگوییم چطور می توانید آنها را تهیه کنید.

انواع کوره های زغال

انواع کوره های زغال

کوره های زغال به دو دسته ی اصلی سنتی و صنعتی تقسیم می شوند. انواع سنتی آن که با خشت و گِل ساخته می شود و بیشتر در خانه های روستایی یا کارگاه های کوچک استفاده می شود و انواع صنعتی بسته به وسعت کارگاه در انواع مختلف قابل ساخت هستند که حجم بالایی از چوب در آنها به صورت کاملاً تخصصی و اتوماتیک سوزانده می شود. منبع سوخت در کوره های زغال صنعتی سه نوع است: برقی، گازی و نفتی که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. کوره های زغال صنعتی انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

طرز کار کوره ی زغال

در کوره های سنتی، چوب ها داخل قسمت مشخصی قرار می گیرند. (اگر کوره سنتی باشد قبل از شروع یک مرحله ی خشک کردن نیز وجود دارد.) سپس چوب ها با سوخت های متفاوت (نفت یا گازوئیل) آتش زده می شوند. وقتی آتش تمام چوب ها را فرا گرفت و شروع به سرخ شدن و تبدیل شدن به زغال کردند، درِ کوره بسته می شود تا آتش از طریق نرسیدن اکسیژن خفه شود. بعد از خاموش شدن آتش و سرد شدن کوره، نسبت به جمع آوری زغال ها اقدام می شود.

کوره های زغال صنعتی کمی متفاوت عمل می کنند. در این کوره های چوب ها وارد دستگاه می شوند و بعد احتراق صورت می گیرد و بسته به نوع کوره گرما در بین چوب ها توزیع می شود و چوب ها می سوزند. بعد از آن عمل هواگیری انجام می شود و با نبود هوا آتش خاموش می شود و سرد سازی صورت می گیرد.

در بسیاری از کوره های زغالی صنعتی، محفظه های ریلی تعبیه شده است که چوب بعد از سوختن و تبدیل شدن به زغال در آنها جمع می شود و دیگر نیازی به جمع آوری نیست و این، کار را خیلی راحت می کند.

تفاوت کوره ی زغال صنعتی و سنتی

کوره های سنتی با خشت و گل تهیه می شوند و عایق حرارت نیستند. آنها آلودگی زیادی دارند و بازدهی بسیار کمتری نسبت به کوره های زغال صنعتی دارند. در کوره های زغال سنتی نمیتوان حجم زیادی از چوب را سوزاند به علاوه به خاطر عدم توزیع مناسب حرارت، کار بسیار کندتر پیش می رود.

کوره های صنعتیِ زغال، بسیار کارآمد تر هستند. آنها می توانند در مدت زمان کوتاهی حجم بالایی از چوب را بسوزانند. آنها آلودگی بسیار کمی دارند و به دلیل محیط ایزوله و جداره های عایق کوره، امکان آسیب انسانی بسیار پایین است. امکان تنظیم دما در کوره های زغال صنعتی وجود دارد و شما به راحتی می توانید حرارت و فشار را در آن کنترل نمایید.

در کوره های سنتیِ زغال، امکان تولید خاک زغال بسیار زیاد است و از آنجایی که چوب ها تکان داده می شوند، شکسته شدن زغال رخ می دهد. حال آن که طراحی کوره ی زغال صنعتی به گونه ای است که گرما به خوبی در آن جریان پیدا می کند و در نتیجه تا 100 درصد امکان عدم شکستگی نیز وجود دارد.

در کوره های زغال صنعتی مواد شیمیایی صنعتی و انرژی گرمایی را می توان از دود خارج شده در هنگام کربناسیون بازیابی کرد و این کار به کاهش هر چه بیشتر آلاینده ها کمک می کند.

در کوره های زغال سنتی، ابتدا باید یک مرحله برای خشک شدن چوب ها در نظر گرفته شود که خود بسیار زمان بر است اما در کوزه های زغال صنعتی خشک کردن و سوزاندن چوب ها به صورت همزمان انجام می شود.

در مورد سوختن چوب در کوره های زغالی سنتی نیاز است که یک نفر تا پایان کار کنار کوره بایستد، مدام چوب ها را زیر و رو کند و خود را در خطر سوختگی یا استشمام گازهای سمی و آلوده قرار دهد و کارهای مربوط به جمع آوری زغال را انجام دهد در حالی که در کوره های زغال صنعتی تنها لازم است چک کنید که برق نرفته باشد و تمام کار ها به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می شود.

ساخت کوره ی زغالساخت کوره ی زغال

کوره های زغال در اندازه های مختلف با ظرفیت های متفاوتی ساخته می شوند. در ساخت کوره ی ذغال می توان از مواد اولیه ی مختلفی استفاده کرد. کوره های سنتی زغال از خشت و گل ساخته می شدند. با این حال در ساخت کوره ی ذغال صنعتی از لایه های چند جداره و عایق استفاده می شود. تنوع زیادی در ساخت کوره ی زغال وجود دارد.

بسته به شیوه ی سوختن چوب، کوره های صنعتی زغال در اَشکال مختلفی طراحی و تولید می شوند. ساخت کوره های ذغالی همرفتی، جی پلاس و … هر کدام با یکدیگر تفاوت دارد. بسته به نوع کوره محل مشعل می تواند متفاوت باشد، بسته به میزان حجم و ظرفیت کوره، جنس بدنه نیز می تواند متفاوت باشد. در ساخت برخی کوره های زغال صنعتی از تابلو برق های پیشرفته نیز استفاده می شود.

تولید کوره ی زغال

تولید کوره ی زغال در کارگاه ها انجام می شود. کارگاه استار ماشین به عنوان یک کارگاه کوره سازی در زمینه ی تولید انواع کوره های مختلف با شیوه ی عملکرد متفاوت و اندازه و جنس بدنه ی متفاوت فعالیت دارد. تولید کوره ی زغال در این کارگاه به صورت حرفه ای و تخصصی انجام می شود تا بیشترین میزان بازده را داشته باشند.

خرید کوره ی زغال

اگر قصد خرید کوره ی زغال را دارید می توانید با مراجعه به کارگاه، اقدام به ثبت سفارش نمایید. شما می توانید کوره های ذغالی در انواع مختلف و در اندازه های مختلف را سفارش دهید تا در اسرع وقت به شما تحویل داده شوند.

فروش کوره ی زغالفروش کوره ی زغال

فروش کوره ی زغال از طریق سایت و به صورت حضوری انجام می شود. بسته به نوع و امکاناتی که در کوره تعبیه شده است، هزینه ی تولید آن متفاوت است و هر کدام به مدت زمان مشخصی برای تولید نیاز دارند.

ساخت کوره ی زغال صنعتی

ساخت کوره ی زغال صنعتی محدوده ی گسترده ای را در بر می گیرد. گنجایش این کوره های زغال نسبت به کوره های زغالی سنتی بسیار بیشتر است و حتی می تواند از 1 تا 10 تن را تحت پوشش قرار دهد. سوختن چوب ها در کوره های زغال صنعتی به صورت کاملاً خودکار و اتوماتیک انجام می شود و با وجود حجم بالای آتش، خطر آسیب انسانی ندارد. در ادامه سه مورد از انواع کوره های زغال صنعتی را توضیح داده ایم:

ساخت کوره ی زغالی صنعتی همرفتی

همانطور که از نامش پیدا است، در کوره های زغالی صنعتی همرفتی، از همرفت هوا برای بهتر جریان پیدا کردن گرما و در نتیجه سوختن یکنواخت چوب ها استفاده می کنند. این روش باعث ایجاد دمای یکنواخت در سراسر کوره می شود.

یکی از مزیت های ساخت کوره ی ذغالی صنعتی همرفتی این است که این کوره ها از چوب های بسیار بزرگ تا چوبی در اندازه ی یک چوب کبریت را می توانند به زغال تبدیل کنند که این مزیت در کوره های زغال سنتی وجود ندارد. به دلیل یکنواخت بودن دما در این کوره ها، هواگیری و کنترل فشار بسیار راحت است. خرد نشدن زغال در این کوره ها تا 90 درصد است.

ساخت کوره های زغالی صنعتی جی پلاس

در ساخت کوره های زغالی صنعتی جی پلاس، محل مشعل مانند سایر کوره های زغال، در پایین کوره نیست بلکه در بالای کوره قرار دارد. ویژگی اصلی این کوره ها این است که حرارتی که به صورت مستقیم به چوب اعمال می شود، بیشتر به صورت تابشی و چرخشی اعمال می گردد و در نتیجه، به انرژی کمتری برای سوختن چوب ها نیاز است و هدر رفت انرژی در این کوره های زغال صنعتی بسیار کم است.

خرد نشدن زغال در این کوره ها 100 درصد است. در کوره های زغال صنعتی جی پلاس، به دلیل عملکرد پرتابی گرما، امکان نفوذ آن میان چوب های میانی به راحتی فراهم می شود و در نتیجه همگی به صورت یکنواخت و هم زمان می سوزند.

ساخت کوره های زغالی صنعتی کومپیندساخت کوره های زغالی صنعتی کومپیند

ساخت کوره های زغالی صنعتی کومپیند به منظور تولید زغال لیمو است. تهیه‌ ی زغال لیمو و مرکبات، کار نسبتاً دشواری است و مشکلات مربوط به خود را دارد. از این زغال بیشتر در تهیه‌ ی کباب استفاده می شود. این کوره های زغال جزو جدیدترین نسل کوره ها هستند از این رو اتلاف انرژی در آنها حداقلی است و می توان تا 100 درصد زغال بدون شکستگی از آن به دست آورد.

تولید کوره ی زغال صنعتی

شما می توانید به کارگاه های تولید کوره ی ذغالی صنعتی، سفارش هر کوره ای که می خواهید را بدهید. اندازه ی آن بسته به کاربرد شما می تواند متفاوت باشد. با این حال کوره های زغال صنعتی در اندازه های بزرگی تولید می شوند که در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از زغال را تهیه می نماید.

خرید کوره ی زغال صنعتی

به دلیل وجود کارگاه های مختلفی که اقدام به تولید این کوره ها می کنند، خرید کوره ی زغال صنعتی بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی از آن کسب درآمد کنید. زغال یک ماده ی نسبتاً پر مصرف است و شما می تواند در آمد نسبتاً خوبی از فروش آن بدست آورید پس اگر قصد شروع این کار را دارید در خرید کوره ی ذغال صنعتی تردید نکنید.

فروش کوره ی زغال صنعتیفروش کوره ی زغال صنعتی

فروش کوره ی زغال صنعتی بسته به محل تولید می تواند به صورت اینترنتی یا حضوری صورت بگیرد. مواد به کار رفته در بدنه، امکانات و ویژگی های دستگاه، نوع سوخت، شیوه ی حرارت دهی و ابعاد آن از جمله عوامل موثر در قیمت کوره های زغالی صنعتی هستند.

کوره ی زغال ارزان

کارگاه های زیادی هستند که با وجود کیفیت بالای محصولات، اقدام به فروش کوره ی ذغال ارزان قیمت می کنند. ارزانی کوره ی ذغال لزوماً به معنای کاهش کیفیت نیست. کارگاه کوره سازی استارماشین به منظور رفاه حال مشتریان اقدام به فروش کوره ی ذغال ارزان قیمت می کند که نه تنها به صرفه هستند بلکه از بازدهی و کیفیت بالایی نیز برخوردار می باشند.

کوره ی زغال درجه یک

با خرید کوره ی زغال درجه یک شما می توانید حداکثر بازدهی تولید زغال را بدست آورید. کوره ی زغال درجه یک از چندین لایه عایق تشکیل شده است که کمترین اتلاف انرژی را دارند و در نتیجه شما می توانید با کمترین انرژی به بیشترین بازدهی دست پیدا کنید.

تولیدی کوره ی زغال

تولیدی کوره ی زغال استار ماشین، در زمینه ی تولید انواعی از کوره های زغال فعالیت دارد. شما می توانید کوره های مختلف را در ابعاد مختلف سفارش دهید. کوره هایی که در این کارگاه تولید میشوند بی بو و بدون آلودگی هستند. در این کوره ها، سوختن یکنواخت و صد در صد چوب صورت می گیرد و امکان خاموشی حین کار وجود ندارد. وجود خاکه ی زغال در این کوره ها بسیار کم است و شما می توانید تا 100 درصد زغال بدون شکستگی داشته باشید.

 در برخی از کوره های صنعتی امکان خراب شدن کف و دیواره در اثر کار کردن زیاد وجود دارد و این نشان می دهد که عایق بندی کوره به صورت حرفه ای انجام نشده است. از این رو ساخت کوره ی ذغال را باید به دست متخصصین بسپارید.