ترمووود که تحت عنوان الوارهای تحت عملیات حرارتی نیز شناخته می شود، فراورده ی زیبا و پایداری از الوار است که با استفاده از عملیات حرارتی و بدون مواد شیمیایی تولید می شود. ترموود با عملیات حرارتی روی چوب نرم تا دماهای مختلف (از 180 تا 230 درجه) در کوره های مخصوص تحت عنوان کوره‌ی ترموود به مدت 96 ساعت تهیه می شود.

در این فرایند از بخار به عنوان گاز محافظ استفاده می شود که از شکافتن چوب و آسیب دیدن آن در طی عملیات ممانعت می نماید. اصلاح حرارتی چوب خصوصیات آن را بهبود بخشیده و در نتیجه دامنه ی کاربردهایی آن را گسترش می دهد. مقاومت بالای این فراورده در برابر رطوبت و پوسیدگی، آن را به ماده ای عالی برای پروژه های مانند روکش بیرونی، روکش داخلی، سونا، مبلمان، کفپوش و … تبدیل کرده است. از این رو تولید ترموود می‌ تواند فعالیت بسیاری پرسودی باشد. برای این کار به یک کوره‌ ی ترموود نیاز دارید.

فرایند تولید ترموود

در مرحله ی اول، دمای چوب به سرعت به 100 درجه سانتیگراد و سپس آهسته تر به 130 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. میزان رطوبت چوب تقریباً به صفر می رسد. در همین حال، بخار از شکافته شدن چوب جلوگیری می کند. عملیات حرارتی واقعی در مرحله ی دوم فرآیند اتفاق می افتد. بسته به درجه ی عملیات، دما به بیش از 185 درجه سانتی گراد افزایش می یابد و به مدت 2-4 ساعت همانطور نگهداری می شود. بخار آب از احتراق چوب محافظت می کند و بر تغییرات شیمیایی تاثیر می گذارد. در آخرین مرحله، با استفاده از اسپری آب، دما کاهش می یابد و میزان رطوبت چوب تا 4 درصد تثبیت می شود.

مدت زمان فرآیند برای یک چرخه معمولاً از 1،5 تا 3 روز به طول می انجامد، اما می تواند طولانی تر هم باشد، عوامل اصلی تاثیرگذار بر زمان فرآیند عبارتند از: گونه های چوب، ضخامت و میزان رطوبت در آغازِ فرآیند اصلاح حرارت.

در برخی از کوره‌های ترموود، نرم افزار کنترل فرآیند وجود دارد که از تمام فرآیندها یک منحنی فرآیند به عنوان یک سابقه ی عملیات ایجاد می کند، که می تواند بعداً آن را باز کرد و جزئیات فرآیند را به صورت منحنی گرافیکی یا اعداد مشاهده نمود.

سیستم گرمایش فرآیند در برخی کوره های ترموود معمولاً مبتنی بر فناوری روغن گرمایی یا گرمایش الکتریکی است. هر دو می توانند کنترل گرمایی بسیار دقیقی در روند اصلاح حرارت چوب را فراهم نمایند. در طی فرایند ترموود فقط از گرما، بخار و آب استفاده شده و هیچ ماده ی شیمیایی به آن اضافه نمی شود.

مزایای کوره ی ترموودمزایای ترموود

فرایند تولید ترموود که در بالا توضیح داده شده است، باعث ایجاد تغییرات شیمیایی و ساختاری در داخل الوار می شود، بنابراین برخی از خصوصیات و کیفیت آن را تغییر می دهد. برخی از ویژگی ها و خصوصیاتی که ترمووود را به یک محصول محبوب تبدیل کرده است شامل موارد زیر است:

پایداری از نظر ابعاد: گرمای شدیدی که چوب در طول تولید در معرض آن قرار می گیرد باعث می شود تا عمق هسته خشک شود و تمام رطوبت و رزین از الوار پاک گردد. بنابراین ترمووود نسبت به چوب های تصفیه نشده در برابر تغییر رطوبت، واکنش زیادی نشان نمی دهد (خطر تورم، ترک خوردگی و جمع شدگی کاهش می یابد) و در نتیجه شکل خود را به مراتب بهتر حفظ کند. ترموود حتی در دمای بالا هم شیره یا رزین ترشح نمی کند.

سازگاری با محیط زیست: چوب نرم مورد استفاده برای تولید ترمووود از جنگل های کاملاً مدیریت شده و دارای گواهینامه PEFC به دست می آید و از آنجا که در طول تولید هیچ گونه ماده شیمیایی یا مواد خارجی به آن اضافه نمی شود، ترمووود ماده ای سازگار با محیط زیست است که با استفاده از روش های طبیعی تولید می شود.

مقاومت در برابر پوسیدگی و قارچ ها: به دلیل شکلِ فرایند گرم شدن، همی سلولز می شکند و در نتیجه چوب حاوی مواد مغذی مناسب برای پوسیدگی و رشد و نموی قارچ ها نیست.

افزایش طول عمر: وقتی چوب با حرارت تیمار می شود، طول عمر آن طولانی تر می شود. این به حرارت اعمال شده به چوب بستگی دارد که تا چه مدت ماندگار بماند، اما به طور کلی هرچه درجه حرارت بالاتر باشد، طول عمر ترموود نیز بیشتر خواهد بود.

عایق بندی بهبود یافته: چوب هایی که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته اند بسیار متخلخل تر از چوب های تصفیه نشده هستند که به طور چشمگیری خاصیت عایق بندی آن را بهبود می بخشد.

قابل بازیافت است: برخلاف چوب اشباع شده با فشار، در صورت عدم نیاز ترموود را می توان به عنوان چوب تصفیه نشده دور ریخت یا بازیافت کرد.

نگهداری و تعمیر ترموود

از آنجا که انتظار می رود ترموود عمر طولانی داشته باشد، لزوماً نیازی به تعمیرات سطحی ندارد. با این حال برخی از افراد برای بهتر کردن رنگ، ممکن است بخواهند آن را رنگ کنند، اما اگر به طور دوره ای تیمار نشود، رنگ ترموود به طور طبیعی به خاکستری تغییر می کند (شبیه چوب درخت سرو یا کاج می شود.)

قیمت ترمووود

ترمووود به طور کلی ارزان تر از اکثر چوب های سخت است، و این ماده را برای اکثر صاحبان خانه و سازندگان بسیار محبوب می کند. فرآیند تولید شامل هیچ ماده ی شیمیایی نیست، در نتیجه تولید آن هزینه ی کمتری دارد.

کاربردهای ترموودکاربردهای ترموود

معماران کل کره ی زمین تا به امروز در طراحی های خود از چوب استفاده کرده و خواهند کرد. با این حال در مواردی که شرایط طبیعی نوسانات زیادی دارد – نوسانات دما، رطوبت، میزان بارندگی – استفاده از چوب در ساختار خانه را دشوار می کند. بنابراین راه حل های نوآورانه، روش ها و مواد جدیدی نیاز است، زیرا چوب در شکل طبیعی اش، به اندازه ی کافی مقاوم نیست.

بهترین چوب های خام، تحت تاثیر رطوبت در معرض پوسیدگی، آسیب قارچی، تاب خوردگی قرار می گیرند. این جا است که ترموود وارد کار می شود. که در حالی که زیبایی و جلوه ی چوب را دارد، از آن مقاوم تر است. راز اصلی، عدم وجود اکسیژن در محفظه ی خشک کن است. چوب درخت، با وجود درجه حرارت بالا، مشتعل نمی شود و به اصطلاح تیمار می گردد. به خاطر فرایندی که برای ساخت ترموود به کار گرفته می شود از آن می توان استفاده های زیادی کرد.

  • اولین استفاده از ترموود در نمای خانه ها است. این موضوع در خانه ‌های ویلایی و ییلاقی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
  • کاربرد بعدی در کفپوش منازل است. به دلیل مقاومت بالای این چوب ها می توان کفپوش های بسیار ماندگی از آنها تهیه کرد حتی در قسمت ایوان خانه که در معرض باد و باران و آفتاب قرار می گیرد.
  • استفاده از ترموود برای نرده و حصار منازل و حتی سایبان نیز شایع است.
  • با این حال کاربردهای ترموود تنها به بیرون منزل محدود نمی شود و می توان از آن در تهیه ی انواعی از مبلمان نیز استفاده کرد.
  • یکی دیگر از کاربردهای رایج ترموود، ساخت سونا و اسپا است، فضاهایی که مدام در معرض بخار آب قرار دارند بدون آنکه کوچکترین تغییری کنند و لذا برای این کار گرم تر نیز هستند.
  • کاربردهای دیگر ترموود در ساخت درب و پنجره، آلاچیق، قرنیز، دیوار پوش، پله، روف گاردن و … است که همه ی این کاربردها را مدیون نوع فرآوری خود است.

ساخت کوره ی ترموود

ساخت کوره ی ترموود یک فرایند کاملاً تخصصی است. کوره ی ترموود به صورت یک لوله ی طویل (5 تا 6 متر) با قطر دهانه ی دلخواه ساخته می شود و از قسمت های مختلفی مانند مشعل، فشارسنج، دما سنج، لوله های آتشخوار و لوله های مایسمان تشکیل شده است. برای کنترل فشار در این کوره ها شیر اطمینان نیز نصب می شود.

تولید کوره ی ترموود

کوره های ترموودی که در ایران ساخته و طراحی می شوند متناسب با نوع چوب های همین منطقه هستند. در این کوره ها عملیات به صورت کاملاً خودکار و برنامه ریزی شده انجام می شود. ساخت کوره ی ترموود نیاز به دانش و تخصص دارد و اگر به دست افراد غیر حرفه ای سپرده شود ممکن است چوب بدست آمده تمام ویژگی های مد نظر برای ترموود را نداشته باشد.

خرید کوره ی ترموود

تولید ترموود به دلیل کاربردهای گسترده ای که دارد می تواند بسیار پر سود باشد. پس شاید بهتر است هر چه زودتر به فکر خرید کوره ی ترموود باشید. همانطور که در بالا گفته شد ترموود کاربردهای زیادی دارد پس می توانید مطمئن شوید که خرید کوره ی ترموود فکر بسیار خوبی برای درآمدزایی است.

فروش کوره ی ترموودفروش کوره ی ترموود

فروش کوره ی ترموود از طریق اینترنت و به صورت حضوری انجام می شود. شما می توانید ابعاد مد نظر خود را به تولید کنندگان سفارش داده و آنها آن را با بهترین کیفیت برایتان تولید می کنند. در برخی از مواقع حتی فروش کوره ی ترموود به صورت آماده نیز انجام می شود.

ساخت کوره ی ترموود صنعتی

ساخت کوره ی ترموود صنعتی به تخصص زیادی نیاز دارد. تولید ترموود یک فرایند بسیار دقیق است و بروز کوچکترین اشتباهی در روند تولید آن باعث افت کیفیت کار می شود. کوره ی ترموود صنعتی در ابعاد بسیاری بزرگ ساخته می شود و محصولات آن برای شرکت های ساخت و سازی فرستاده می شود.

تولید کوره ی ترموود صنعتی

تولید کوره ی ترموود صنعتی در کشور ما در برخی از کارگاه های کوره سازی انجام می شود. با این حال به خاطر اینکه این روش بسیار تخصصی است، کارگاه هایی که توانسته اند به فرمول ساخت کوره های کارآمد دست پیدا کنند بسیار کم هستند. کارگاه استار ماشین طراح و تولید کننده ی کوره های ترموود در ابعاد مختلف است. اما کار این کارگاه تنها به تولید کوره ی ترموود صنعتی ختم نمی شود و بعد از آن نحوه ی استفاده از دستگاه نیز به شما آموزش داده می شود.

خرید کوره ی ترموود صنعتی

همانطور که در بالا گفته شد همیشه نیازی به مراجعه ی حضوری به کارگاه های کوره سازی نیست و شما می توانید از طریق سایت و شماره تماس سفارش خود را ثبت کنید. بعد از تولید، کوره ی ترموود برای شما نصب و راه اندازی نیز می شود.

فروش کوره ی ترموود صنعتیفروش کوره ی ترموود صنعتی

در کارگاه استار ماشین فروش کوره ی ترموود صنعتی با نازلترین قیمت انجام می شود. قیمت مناسب کوره های ترموود طراحی شده توسط این شرکت در کنار کیفیت بالای کار، این کارگاه را به یکی از بهترین عاملین فروش کوره ی ترموود صنعتی تبدیل کرده است.

کوره ی ترموود ارزان

گروه کوره سازی استار ماشین به منظور رفاه حال مشتریان اقدام به فروش کوره ی ترموود ارزان کرده است. با وجود قیمت مناسب این محصولات، کیفیت بالای کار رعایت شده و از افراد کاملاً متخصص برای تولید استفاده شده است. خرید کوره ی ترموود ارزان در شرایطی که کیفیت کار تضمین شده باشد، یک معامله ی کاملاً پر سود است.

کوره ی ترموود درجه یک

در ساخت کوره ی ترموود درجه یک، از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. جوشکاری دستگاه کاملاً تمیز و بی نقص است و از دقیق ترین دماسنج و فشار سنج ها در آن استفاده شده است. در کوره ی ترموود درجه یک هر سه فاز تولید ترموود به صورت دقیق و کاملاً اتوماتیک انجام می شود و محصول نهایی که تولید می شود تمام ویژگی های ترموود با کیفیت را دارد.

تولیدی کوره ی ترموود

کارگاه تولیدی کوره ی ترموود استار ماشین متشکل از افراد متخصص و متبحری است که در ساخت کوره های ترموود درجه یک تبحر دارند. به واسطه ی سال ها تجربه محصول نهایی این کارها بسیار درجه یک است. ساخت ترموود کار آسانی نیست. فازهای تولید ترموود همگی باید به صورت دقیقی انجام شوند و در غیر این صورت بر کیفیت کار تاثیر می گذارند. اگر در این بازار کار پر رقابت به دنبال تولید محصولات با کیفیت هستید، ما کارگاه تولیدی کوره ی ترموود استار ماشین را به شما پیشنهاد می کنیم که با ساخت کوره های ترموود تضمینی باعث پیشرفت شما در این صنعت می شود.

مزایای کوره ی ترموود
کوره ترموود ساخته شده در کارگاه کوره سازی استار ماشین
فروش کوره ی ترموود
فروش کوره ی ترموود صنعتی
کوره ترموود ساخته شده در کارگاه کوره سازی استار ماشین
کاربردهای ترموود