کوره سفال | ساخت کوره سفال | خرید کوره سفال

لازم به گفتن نیست که کوره یک بخش حیاتی برای ساخت سفال و سرامیک است. امروزه شاهد هستیم که اکثر سفالگران، برای کار خود از کوره های الکتریکی که به آن کوره سفال نیز گفته می شود استفاده می کنند.

 دلیل این استقبال روزافزون از کوره سفال این است که این کار با این کوره ها نسبت به کوره های گازی یا هیزمی، بسیار راحت تر است و همچنین تنوع خوبی در بازار دارند که باعث می شود هر سفال کار بتواند کوره مطابق با نیاز های خود را تهیه کند. با این حال، همین تنوع بالا کوره سفال باعث شده است تا انتخاب یک کوره مناسب و ایده آل برای بسیاری از افراد کار دشواری باشد. در این مطلب به انواع کوره سفال و خصوصیات آنها می پردازیم.

ساخت کوره سفالساخت کوره سفال

کوره سفال انواع مختلفی دارد. در طول تاریخ سازندگان کوره به این نتیجه رسیدند که اگر دیواره های کوره را با خاک رس بپوشانند، دمای داخل کوره افزایش می یابد و در نتیجه سفال و سرامیک به دست آمده از آن دوام و ماندگاری طولانی تری خواهند داشت. این ویژگی اصلی کوره های ابتدایی بود که درون یک گودال در زمین ساخته می شدند.

اما امروزه با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، شاهد ساخت کوره سفال های سرامیکی با ویژگی ها و امکانات بسیار پیچیده و کارآمد هستیم. کوره های سفالی که امروزه ساخته می شوند، از نظر اندازه و سایز محدودیتی ندارند. این کوره ها می توانند اندازه یک اجاق گاز و یا اندازه یک اتاق بزرگ باشند.

اکثر کوره های سفالی دارای طبقه بندی و قفسه هستند تا سفال ها و یا سرامیک ها درون آن ها قرار بگیرند. بسیار حائز اهمیت است که قطعات سرامیک و سفال با یکدیگر در تماس نباشند و بین آنها فاصله باشد.

خرید کوره سفال

برای خرید کوره سفالی، شما باید چندین عامل مهم را در نظر داشته باشید تا بتوانید کوره ایده آل خود را از بین انواع متنوع کوره در بازار انتخاب کنید. به طور کلی، این عوامل در خرید کوره های سفالگری موثر هستند:

هدف شما از خرید کوره چیست؟

برای آن که مشخص شود کوره شما باید چه ابعادی داشته باشد، رنج دمایی آن تا چقدر باشد و چه لوازم جانبی نیاز دارد، قبل از هر چیز باید مشخص کنید که می خواهید با کوره سفالگری چه چیزی بسازید؛ یعنی پاسخ به این سوال که قرار است از چه نوع خاک رس یا شیشه ای استفاده کنید؟ از چه سوختی برای روشن کردن کوره بهره می گیرید؟ یا از کدام تکنیک های گرما دهی برای ساخت محصولات خود استفاده می کنید؟ همچنین اندازه محصولاتی که می خواهید بسازید و این که در هر شیفت چند تکه محصول را آماده خواهید کرد، بر شکل و اندازه کوره تاثیر گذار هستند.

 در نهایت این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هدف بلند مدت شما چیست و آیا قرار است در پنج سال آینده نیز فعالیت شما در همین حد باشد یا قرار است کسب و کار خود را گسترش دهید و تعداد بیشتری از محصولات را به شکل روزانه بسازید.

بودجه شما چقدر است؟

مانند هر موضوع دیگری، بودجه نقش مهمی در انتخاب کوره سفالی شما دارد. البته از آن جایی که کوره ها عموما ماندگاری و عمر مفید بسیار طولانی دارند، شما می توانید به خرید کوره به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید.

قیمت کوره ها بسته به موادی که برای ساخت آن ها استفاده می شود متفاوت هستند. کوره های تمام سرامیک جزو کوره های ارزان قیمت هستند. توصیه می کنیم اگر تجربه بالایی در زمینه کار با کوره ندارید بهتر است پول زیادی برای خرید کوره های بزرگ و چند منظوره خرج نکنید.

چه ویژگی هایی برای کار شما حیاتی و واجب هستند؟

کوره ها قابلیت ها و ویژگی های بسیار متنوعی دارند که باعث می شود هر کدام از آن ها برای یک نوع کار مناسب باشند. لوازم جانبی و ابزار های مخصوص هر کوره جزوی از ویژگی های آن به حساب می آیند که شما برای آن پول می دهید؛ بنابراین بسیار مهم است که قبل از خرید کوره، بدانید که با توجه به زمینه کاری شما به چه قابلیت ها و لوازم جانبی نیاز دارید.

اگر تازه کار هستید، به خودتان فشار نیاورید و یک کوره ساده با قابلیت های ابتدایی خریداری کنید. چرا که کار با این کوره ها برای افراد تازه کار راحت تر است و پیچیدگی کوره های چند منظوره را ندارد.

کوره را در چه محلی می خواهید قرار دهید؟

یکی دیگر از مهم ترین عوامل در خرید کوره، فضایی است که برای جا دادن کوره در اختیار دارید. شما باید طول، عرض و ارتفاع محلی که برای کوره در نظر گرفته اید را محاسبه کنید.

همچنین فراموش نکنید که کوره ها نیاز به ۶۰ سانتی متر فضا در اطراف خود دارند تا به اصطلاح خفه نکنند و هوا در اطراف آنها جریان داشته باشد. علاوه بر این ها سیستم تهویه و دسترسی به پریز های برق از دیگر مواردی است که باید آنها را در نظر داشت باشید.

فروش کوره سفالفروش کوره سفال

کوره ها در بازار ایران دارای گرید های مختلفی هستند. به طور کلی گرید های مختلف کوره برای فروش عبارت هستند از:

  • کوره سفالگری
  • کوره پخت سرامیک
  • کوره آزمایشگاهی
  • کوره صنعتی
  • کوره سفال

همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، هزینه هر کدام از این کوره ها بسته به امکانات جانبی آن ها و همچنین سایز و ابعاد آن ها متفاوت است. پس بار دیگر تاکید می کنیم قبل از خرید کوره اطلاعات لازم را در خصوص کوره ایده آل برای حرفه خود جمع آوری کنید تا بتوانید مناسب ترین گزینه را خریداری نمایید و ضرر نکنید.

ساخت کوره سفال صنعتیساخت کوره سفال صنعتی

در تولیدی کوره ی سفال صنعتی سه نوع کوره تولید می شود: کوره برقی، کوره گازی و کوره چوبی.

همان طور که گفته شد کوره های برقی به دلیل سهولت کار با آن ها از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. همچنین کوره های سفال المنتی یا همان برقی برای کارگاه های کوچک که میزان تولید آن ها چندان زیاد نیست و یا برای کارگاه های خانگی بسیار ایده آل و مقرون به صرفه است.

چرا که در مقایسه با انواع دیگر کوره، کوره سفال برقی بسیار ارزان تر است و مدل های کوچک آن با وصل شدن به پریز برق ۱۲۰ ولت کار می کنند. این ویژگی باعث می شود در هر فضایی بشود از آنها استفاده کرد؛ بنابراین می شود گفت برای خرید کوره سفال صنعتی کوره های برقی گزینه ای ایده آل هستند.

هر دو مدل کوره سفال صنعتی (یخچالی و صندوقی) از سیستم سوخت اکسیداسیون استفاده می کنند. در این سیستم اکسیژن همیشه در یک محیط کنترل شده وجود دارد. مزیت مهم این سیستم این است که کنترل بالایی روی هر پخت و ظرافت محصولات سفالی یا دیگر محصولات خود خواهید داشت و محصولات شما کیفیت یکسانی خواهند داشت. این ویژگی به خصوص برای تولید کنندگانی که می خواهند محصولات با کیفیت ثابت تولید کنند بسیار حائز اهمیت است.

از طرف دیگر خرید کوره سفال که از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می کند، برای مصارف صنعتی و تولیدی حرفه ای چندان توصیه نمی شود. این نوع کوره ها بر خلاف کوره های برقی، قابلیت کنترل میزان اکسیژن در کوره را ندارند؛ بنابراین نتیجه پخت با آن ها چندان قابل پیشبینی نیست؛ اما از طرف دیگر استفاده از گاز طبیعی در کوره سفال باعث می شود رنگ های غنی و جذابی به دست آورید.

با این حال، این ویژگی که تولید محصولات به شکل یکسان در آن تقریبا غیر ممکن است، باعث شده است تا این نوع از کوره سفال صنعتی صرفا برای تولید محصولات منحصر به فرد استفاده شود. نه برای تولیدی هایی که تیراژ بالایی از یک محصول می خواهند.

مورد بعدی کوره سفال چوبی است. فروش کوره سفال صنعتی که از چوب به عنوان سوخت استفاده می کند چندان رایج نیست چرا که این کوره ها از تکنولوژی قدیمی استفاده می کنند و کار با آن ها دشوار است. قدمت استفاده از کوره چوبی برای سفالگری به هزاران سال قبل باز می گردد.

این کوره ها نیاز به نیروی کار بالا دارند چرا که به طور مداوم باید هیزم آن ها تامین شود تا دمای درون کوره بالا باقی بماند. تولید محصول با کوره چوبی نسبت به کوره گازی و برقی سه برابر بیشتر زمان می برد و باید در طول پخت کاملا تحت نظر باشد. وقتی چوب برای تامین حرارت کوره می سوزد، خاکستر ناشی از آن روی محصول درون کوره می نشیند.

این امر باعث می شود تا طرح و شکل خاص و منحصر به فردی برای هر محصول به وجود بیاید و بسیاری از سفالکاران معتقد هستند این نوع از محصولات از ارزش بالاتری برخوردار هستند چرا که ساخت آن ها بسیار دشوار است.

تولید کوره ی سفال صنعتی تخصصی

در کنار سه نوع کوره سفالی که در بخش قبل نام بردیم، بعضی دیگر از انواع کوره سفالی نیز وجود دارند که به شکل اختصاصی طراحی و ساخته می شوند و محصولاتی که با آنها تولید می شود دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. کوره سفال نمکی یکی از این کوره های تخصصی است که اکثرا برای محصولاتی که از سنگ در نمای آن ها استفاده شده به کار میرود. استفاده از نمک باعث می شود تا یک لعاب برجسته روی سطح محصول ایجاد شود.

در این نوع کوره، نمک در مرحله آخر پخت به درون کوره اضافه می شود. حرارت کوره باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی در نمک می شود که نتیجه آن به جا ماندن یک پوسته نارنجی در محصول است. البته این لعاب در سرتاسر بدنه داخلی کوره هم نقش می بندد که باعث می شود این نوع از کوره سفال عمر مفید کمتری داشته باشد.

کوره سفال ارزان

برای خرید کوره سفال، شما باید اولویت هایی به جز قیمت کوره داشته باشید. چرا که صرفا کوره سفال ارزان نمی تواند نیاز شما را برطرف کند و شما باید بدانید که دقیقا برای چه کاری به کوره نیاز دارید و آن را در چه محلی می توانید قرار دهید.

کوره های برقی سفال در دو شکل یخچالی و صندوقی تولید می شوند. به طور کلی کوره های برقی ارزان تر هستند پس بهتر است برای خرید کوره سفال صنعتی کوره های برقی را در نظر داشته باشید. کوره های برقی سفال دو مدل یخچالی و صندوقی دارند که در ادامه ویژگی های هرکدام از آنها را بررسی می کنیم:

کوره سفال صنعتی یخچالیکوره ی سفال صنعتی یخچالی

کوره یخچالی همانطور که از نام آن مشخص است شکلی مانند یخچال دارد و درب آن از جلو باز می شود. داخل این کوره ها مثل یک یخچال طبقه بندی شده و شما می توانید با توجه به نیاز خود این طبقه بندی ها را جا به جا کنید.

این کوره ها نسبت به کوره صندوقی بسیار گران تر هستند به طوری که یک کوره یخچالی با ابعاد مشخص، نزدیک به دو برابر یک کوره صندوقی با همان ابعاد قیمت دارد.

کار با این نوع کوره ها بسیار راحت است و به همین دلیل برای محیط های آزمایشگاهی یا آموزشی، خرید کوره سفال صنعتی یخچالی توصیه می شود. همچنین اگر کار شما نیاز به دمای بسیار بالا دارد، کوره یخچالی باز هم گزینه مناسبی است چرا که این کوره قابلیت تحمل دمای بسیار بالا را دارد و عمر مفید آن بر اثر حرارت کاسته نمی شود.

کوره سفال صنعتی صندوقیکوره ی سفال صنعتی صندوقی

کوره صندوقی کمی حرفه ای تر است چرا که کار با آن برای افراد تازه کار به راحتی کار با کوره یخچالی نیست. درب این کوره از بالا (مانند صندوق) باز می شود.

اگر چه کار با کوره صندوقی سخت تر از کوره یخچالی است، با این حال آمار فروش کوره سفال صنعتی صندوقی بیشتر از مدل یخچالی است. دلیل آن این است که ساخت و تولید کوره سفال صنعتی صندوقی پیچیدگی کمتری دارد و در نتیجه یک کوره سفال ارزان به حساب می آید.

در ساخت کوره سفال صندوقی، از یک لولا برای متصل کردن سقف آن به بدنه به کار می رود تا شما بتوانید با باز کردن سقف آن به محفظه درونی دسترسی داشته باشید. نکته ای که باید در خرید کوره سفال صنعتی به آن دقت کنید این است که در مدل صندوق دار، باید به محل قرار گیری این لولا ها دقت کنید.

 لولا در کوره صندوقی مهم ترین عنصر آن به حساب می آید چرا که هم باید وزن سنگین دریچه کوره را تحمل کند و هم به راحتی باز و بسته شود. اگر لولا در مسیر حرارت مستقیم تعبیه شده باشد، در طول زمان بر اثر حرارت وارد شده آسیب می بینید و کارایی خود را از دست می دهد.

اما از طرف دیگر کوره های یخچالی امکانات و قابلیت های بیشتری دارند که باعث می شود ارزش هزینه بیشتر را داشته باشند؛ بنابراین اگر به دنبال کوره سفال ارزان هستید و البته اگر نیاز به ویژگی ها و قابلیت های پیچیده ندارید، کوره سفالی صندوقی گزینه ایده آل شما است.

کوره سفال کوره سازی استار ماشین
کوره سفال کوره سازی استار ماشین
ساخت کوره سفال صنعتی
کوره سفال کوره سازی استار ماشین
فروش کوره سفال
ساخت کوره سفال
کوره سفال صنعتی صندوقی
کوره سفال صنعتی یخچالی